Perşembe, 13 Aralık 2018

Cide Rehber- Cide’deki yatırımların bir an önce gerçekleştirilmesinde, en büyük sorun ilgili yatırımın projeleri için arsa temini oluyor.  Bir yatırımın Bakanlıkların programına konmasının yanı sıra O yatırım için arsanın da bulunması zorunlu…  Cideli hemşerimiz Murat Demir’in Milletvekili seçilmiş olması Cide için büyük bir şans… Yatırımlar, programa aldırılıyor… Eskisi gibi değil, Cide artık Kastamonu’da il ve bölge müdürlüklerinde en çok konuşulan ilçelerin en başında geliyor.

Cide’nin gündeminde 3 yatırım var. İki okul binası bir de hastane binası yapılacak.

Varan 1; Cumhuriyet ilkokulu yeni binası

Cumhuriyet ilkokulu binası start aldı. Ama öncesine isterseniz bir bakalım. 2016 yılında başlanacaktı. Ancak yer sorunu oldu. Proje arsaya sığmadı. Yeni okul binası arsaya yerleşmedi. Mecburen kamulaştırma yapıldı. Tabi kamulaştırma derken, al gülüm ver gülüm ile olacak işler değil. Nerdeyse 6 ay geciktirdi. Kamu yararı kararı alınması, encümenden para çıkması, yaklaşık maliyetin hazırlanması hepsinin bir süreci var. Bu arada Cide Belediyesinin bitişik arsayı daha önceden eğitim alanı yapmış olması işi kolaylaştırdı. Şunu diyebilirsiniz proje arsaya göre yapılsaydı! O zaman da proje için ihale yapılacak iş yine uzayacak, sonunda bu sefer de yapa yapa bunu mu yaptılar, diye eleştirilecekti.

Yatırım bedeli kamulaştırma ve okulun mefruşatı hariç 3 milyon tl ye mal olacak.

Varan 2; Hastanenin yeni binası

Gelelim hastane binası yatırımına… Burada da proje karşımıza çıkıyor. Cide’de o büyüklükte arsa yok. Bağyurdunda bulundu. Belediyenin kendi malı ya da vatandaşa ait merkezde tek tapulu arsa yok! ( O büyüklükte) Bağyurdundaki eski okul yerinin tahsisi bin bir zahmet ve Milletvekili Murat Demir’in takibi ile ancak sonuçlandırılabildi. Milli Eğitim Bakanlığı önce Bağyurdundaki yeri vermek istemedi. Okul’a ihtiyaç olur ise okul nereye yaparım diye araştırma sonucunda ve Milletvekili Demir’in ısrarlı talepleri ile tahsis gerçekleşti. Vekilimiz olmasaydı, yatırım başka ilçeye gidebilirdi. Bunlardan sonra geldik bina yapımına… Sağlık Bakanlığı arsaya göre binayı projelendiriyor. Proje ihalesi açıldı. Mimarlar çalıştı. Öğrenebildiğimiz kadar iki proje il sağlık müdürlüğüne sunuldu. İkisinden biri seçilerek, Mart ayı içerisinde hastane binasının ihalesi gerçekleşecek.

Hastane binasının yatırım bedeli 5 Milyon TL nin üzerinde olması bekleniyor.

Varan 3; Şehit  Necmi Yıldırım Ortaokulu binası

Bir başka yatırım da Şehit  Necmi Yıldırım Ortaokulu binasının yapımı işi… Kastamonu’da şimdiye kadar olmayan büyüklük ve konforda bir okul yapılacak. Adı 16 derslik ama içinde yok, yok…Spor salonundan, kütüphaneye, veli görüşme odalarına kadar…9 Milyonluk bir yatırım… Yer arandı en sonunda Birol Durası Anadolu Lisesi yanında Milli Eğitim bakanlığına ait arsaya yapılmasına karar verildi. Burada da proje arsaya sığmadı. (5,5 dönüm) Belediye Şehir imar planında değişiklik yaptı. Ancak o zaman bina arsaya yerleşebildi. Şehir imar planında değişiklikte öyle sabahtan akşama olabilecek bir değişiklik değil. Çizimi, komisyondan geçmesi ve kararın askıda kalması lazım. Yalnızca askı süresi 1 ay’ı buluyor.

Yatırım bedeli okulun mefruşatı hariç 9 milyon tl ye mal olacak.

Yol için yapılan ve hemşerilerimizin talebi üzerine değişen projeden bahsetmeyeceğim, ya da Kurucaşile Cide yolundaki etüd projesinden de bahsetmeyeceğim.

Yatırım yapılacak hususlarda uygulanacak projelerin uygunluğu tabi ki çok önemli…

Bazen ağzınız ile kuş tutsanız da istediğiniz her şeyi istediğiniz zamanda yapamıyorsunuz. Milletvekili Murat Demir’in üstün gayretleri, Belediye Başkanı Nejdet Demir’in çabaları ile Cide’ye adeta bir fazla çivi çakmak için çabalanıyor. Bu çabayı görüp, takdir etmek lazım. Maarifet iltifata tabi ise iltifatı eksik etmemek lazım.

Mustafa Edipoğlu/7 Ocak 2018-Editör