Perşembe, 13 Aralık 2018

Cide rehber- Cide ve Şenpazar ilçelerinde görev yapan Muhtarlar, Cide Belediye Kültür Merkezi salonunda bir araya geldiler. İçişleri Bakanlığının talimatı gereği tüm il/ilçelerde gerçekleşen muhtarlar toplantısının ilki Cide’de yapıldı. Vali Yaşar Karadeniz Başkanlığında yapılan toplantıya, Milletvekili Murat Demir, Kaymakam Orhan Yalınız, Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir ve Şenpazar Belediye Başkanı Cem Çınar ile İl Müdürleri, Şenpazar ve Cide İlçe Müdürleri, muhtarlar katıldı.

Açılış konuşmasında Vali Yaşar Karedeniz, Kastamonu’da köylere hizmetin kolay olmadığını ifade etti. Nüfusun azlığının yanında dağınık bir coğrafyasının olduğunu söyledi.

Milletvekili Demir, sosyal medyada yaşadığı bir olayı anlattıktan sonra muhataplarının Muhtarlar olduğunu, hiyerarşi içerisinde taleplerin kendilerine ulaşmasının çözümü kolaylaştıracağını ifade etti. Ayrıca Cide’deki eğitim yatırımlarından bahseden Milletvekili Demir şunları söyledi “ Cide şimdiye kadar daha az eğitim yatırımı almıştır. Cumhuriyet ilkokulunun temeli atıldı. Yapılması planlanan ve programa alınan yeni Şehit Necmi Yıldırım Ortaokulu binasının Kastamonu’da şimdiye kadar emsali yok…9 milyon yatırım bedeli olan bir okul. Yine Toygarlı’ya bir okulu da yatırım programına aldıracağız.

2018 yılı eylül ayı içerisinde etüd çalışması biter bitmez Kurucaşile Cide yolu ihale edilecek. Keza Şenpazar tarafından da yol çalışmaları sürüyor” dedi.

Toplantıda muhtarlar mahallelerinin sorunlarını Milletvekili Demir ile Vali Yaşar Karadeniz’e ilettiler. Bu arada sorunlar ile ilgili daire amirleri notlar aldı. Özellikle Cide köy muhtarları yol, su, elektrik gibi sorunlarını sıraladılar. İl Özel idare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan Şenpazar ve Cide Muhtarlarının taleplerini tek tek not aldı. Ayrıca Kültür Müdürlüğü ile ilgili Cide Baltacı Köyü Muhtarı’nın talebini İl Müdürü Mehmet İshak cevapladı.

Elektrik direklerinden yakınan muhtara ise TEAŞ il şefi cevap verdi. Yayla Köyü talebinin ne zaman yatırıma alındığını Muhtara bildireceğini ifade etti.

İl Özel idare Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Cide’nin köylerinin yol ve su ile ilgili sorunlarının çözümü konusunda çaba harcadıklarını ifade ederek en fazla yakıt gönderdikleri, en fazla ödenek gönderdikleri ilçeler arasında Cide’nin olduğunu ifade etti.

Toplantının sonunda Vali Karadeniz, alınan talepler ile ilgili nelerin yapılıp neleri yapılamadığının takipçisi olacağını, bir sonraki toplantıda bu toplantının tutanaklarının okunacağını ifade ederek katılımlarından dolayı Milletvekili Demir olmak üzere herkese teşekkür etti.

Toplantıdan sonra Vali Yaşar Karadeniz Kıbrıs Gazisi Ahmet Karayel’in Nasuh mahallesindeki evine misafir oldu. Milletvekili Demir ve bazı daire amirleri ziyarete katıldı. Gazi Karayel ailesi ziyaretlerinden dolayı Milletvekili Demir ile Vali Karadeniz’e teşekkür etti.