Pazartesi, 25 Mart 2019

Cide Rehber- AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, yapılması planlanan Cide Devlet Hastanesi yeni binası ve hastanede görev yapan doktor sayısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cide’ye yılda birkaç gün gelenlerin sosyal medya üzerinden yorum yaptıklarını belirten Milletvekili Demir, mantıklı eleştirilere her zaman açık olduğunu ifade etti. Şu an Cide Devlet Hastanesi doktor kadrosunda, 7  Adet pratisyen hekim,1  adet dâhiliye uzmanı,1 aile hekim uzmanı, 1 çocuk sağlığı uzmanı görev yapıyor. Ayrıca 1 adet anestezi ve reaminasyon uzmanı, bir tane de kadın doğum ve hastalıkları uzmanı göreve başlayacak. Göreve geldiğim günden bu yana bu eksiklikleri gidermek için uğraşıyorum. Önümüze nüfus kriteri çıkıyor, buna rağmen Cide Devlet Hastanesinde olmayan çocuk sağlığı, anestezi, kadın doğum branşlarını geri aldık” dedi

Açıklamasında 1997 yılında yaşadığı bir sağlık problemini anlatan Milletvekili Murat Demir” 1997 yılında küçük oğlum İstanbul’da havale geçirdi. Tam 4 hastane dolaştım. O günleri hatırlamak bile istemiyorum. Şimdi ise eksikler olabilir anlarım ama sağlık hizmetlerinden bu denli kötü bahsetmek art niyet derim başka bir şey değil”

Milletvekili Murat Demir sözlerine şöyle devam etti “ Cide'de doktor niçin durmuyor, gidiyor bunu bir araştırın. Zoraki bir çocuk doktoru getirdik daha ilk hafta dövmeye kalktılar, şikâyet ettiler. Mevcut bir hastane var diyorsunuz, eski bir hastane yerine yenisi yapılacak ve ilave  ana branşlar gelecek. Genel cerrahi, KBB, Göğüs hastalıkları uzmanı gibi…

Hastane ihalesi ile ilgili yorum yapanlara da şunu söyleyeyim; bu ihaleler kapalı zarf usulü yapılıyor ve en iyi fiyatı veren, işi alıyor. Bir süreç yani… Bazıları hastane yapılmaz eleştirir, hastane yapılır eleştirir. Allah aşkına bir öneri sunun da onu yapalım, CHP ağırlıklı görüşte olup yorum yapanlara sesleniyorum; siz gelseniz ne yapardınız, ilçeye gelen doktorları nasıl İlçe’de tutardınız, yoksa zincirle bağlayalım mı? Ne düşünürsünüz? Mantıklı bir yorum yapında, bizde bunu bir tenkit olarak kabul edelim, buradan bir şey çıkaralım”

Geçmiş yıllarda yaşanan sağlık sorunlarına da değinen Milletvekili Demir “1980-2002 yılları sağlık durumunu, hepimiz iyi biliyoruz. Bu gün bazı eksiklikler olmasına rağmen oldukça iyi düzeydeyiz. İlçelerdeki en büyük sorun, nüfus azlığı ve sosyal alanların az olması. Bu Memleket bizim. Kastamonu’ya ya da Cide'ye yılda bir kaç gün gelenler bu hususta bilgi sahibi olmadan yorum yapıyor”