Pazartesi, 25 Mart 2019

balıkçı barınağıKastamonu’nun Cide ilçesine bağlı Denizkonak köyüne yapılması planlanan balıkçı barınağı projesinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 2014 yılı yatırım programına alındığı bildirildi.

Projenin 10 milyon liraya mal olacağı belirtildi.

İki yıl önce Denizkonak Derneği’nin başvuru ile gündeme gelen balıkçı barınağı projesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından onaylanarak 2014 yılı bütçesine konuldu. Denizkonak Balıkçı Barınağı Projesi için Ankara DLH Genel Müdürlüğü projenin tüm çalışmalarını tamamladı. İhale bedeli 10 milyon lira olan projenin ihalesi 2014 yılı başlarında yapılmış olacak ve yıl ortasında da yapım aşamasına geçilecek. Balıkçı barınağın yapımında bölgenin iş adamları ise maliyetin yüzde 20’sini karşılayarken, bölgenin gelişimine çok önemli katkılar sağlayacağı ve gelişmesine hız kazandıracağı belirtildi.

Denizkonak, Ağaçbükü, Çataloluk, Akbayır gibi Aydos’a kadar olan 22 köyün faydalanacağı Balıkçı Barınağı, bölgede tutulan balıkların soğuk hava deposu sayesinde farklı illere sevkiyatı yapılarak bölgeye ekonomik anlamda ciddi katkılar sağlayacak. Barınağın çok amaçlı kullanılabileceği, içinde sosyal tesis, soğuk hava deposu gibi üniteler de bulunacağı kaydedildi.